J2 Content – Perspectives

A varied collection of thoughts on education and parenting

Man Buying Apples Problem

An old bit from Sesame Street.

As multimedia becomes more prevalent in classrooms, this is a great video to share with classes of all grade levels. Besides the entertainment value, you can use this as a springboard for additional exercises:

  • Can students write an expression to model all the man is saying?
  • If the price of an apple is ____, how much will the man end up paying?
  • Can the students solve a collection of narrative problems similar to the man’s story?
  • Can students create a comparable story and act it outĀ for their classmates?

Tags: - - - -

Leave a Reply

© 2017 J2 Content. All Rights Reserved.